0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Południowe regiony Hiszpanii słyną z doskonałej pogody do wypoczynku oraz wyśmienitej kuchni i produktów rolnych. To także tereny, których bogata historia odcisnęła piętno na wyglądzie architektury i kulturze mieszkańców. Tutejsze miasta stanowią doskonały przykład kulturowej fuzji i przenikania się wpływów. Historia skazała miasta położone przy wybrzeżu Costa del Sol na podobny los.
Jednym z miast południa Półwyspu Iberyjskiego, które było miejscem wymiany handlowej wędrujących ludów starożytności, zmagało się z licznymi konfliktami religijnymi oraz przeżywało swoje wzloty i upadki w czasach, gdy na terenach tych rządzili chrześcijanie, jest Aguadulce. Ta licząca nieco ponad 15 tysięcy mieszkańców miejscowość jest dziś nowoczesnym miastem, które czerpiąc z tradycji i tysięcy lat historii doskonale radzi sobie w warunkach współczesności, wykorzystując potencjał turystyki. Co roku do miasteczka zjeżdża wielu turystów, poszukując miejsca do wymarzonego wypoczynku i rekreacji.
Na południowym wybrzeżu Hiszpanii, przy Costa del Sol, spotkać możemy wiele miejscowości nadmorskich, które powstały tutaj już w czasach starożytnych. Ulokowane tuż nad wybrzeżem wsie szybko przekształcały się w miasta – zwłaszcza te, w których pobliżu znajdowało się większe miasto, stanowiące centrum gospodarcze. Podobnie jest z Aguadulce, które położone jest w niedalekiej odległości od stolicy regionu – Almerii. Zaledwie 10 kilometrów dzieli oba miasteczka, pomiędzy którymi kursują regularne linie autobusów.
Aguadulce znajduje się także około 8 kilometrów od położonego na południowy zachód kurortu Roquetas de Mar. Obie miejscowości stanowią doskonałe miejsce dla turystyki, ponieważ znajdują się w niedalekiej odległości od portu lotniczego w Almerii. Dodatkowym atutem lokalizacji jest bliskość autostrady A-7, którą dojechać możemy praktycznie w każde miejsce na hiszpańskim wybrzeżu z Morzem Śródziemnym. Warto wiedzieć, że w odległości niecałych 100 kilometrów od Aguadulce znaleźć można bardzo malowniczy i słynny w całej Europie Park Narodowy Sierra Nevada (Parque Nacional de Sierra Nevada).
Miasteczko położone jest także nad zatoką Almeria, znad której codziennie wypływają promy, które łączą Hiszpanię z Maroko i innymi krajami Afryki Północnej. Dodatkowym atutem miejscowości jest bliskość morza. Niektóre miasta na wschodnim i południowo wschodnim wybrzeżu Hiszpanii mają swoje historyczne centra oddalone od brzegów morza, co w przeszłości miało uchronić mieszkańców przed atakami piratów. Aguadulce natomiast może pochwalić się położeniem tuż przy linii brzegowej, co daje miastu szczególny potencjał turystyczny.
Już w czasach starożytnych i wcześniejszych (czasy neolitu oraz epoka brązu) na terenach tych często pojawiały się ludy prowadzące koczowniczy tryb życia, a także handlarze, którzy przybywali tu w poszukiwaniu surowców wydobywanych z pobliskich masywów Sierra Nevada.
Nawiązywali oni stosunki handlowe z mieszkańcami Europy, Afryki a także Bliskiego wschodu. W czasach starożytnych ziemie te stanowiły doskonałe miejsce dla rozwoju wydobycia surowców, między innymi srebra i żelaza.
Pierwszymi osadnikami, którzy reprezentowali najważniejsze cywilizacje starożytnej Europy, byli Fenicjanie i Grecy. Między 700 a 300 rokiem przed naszą erą przybywali oni tutaj w poszukiwaniu zasobów oraz po to, by poszerzać swoje kontakty handlowe.
Czas pokazał, że miejsce, gdzie dziś leżą Aguadulce oraz Roquetas de Mar były doskonałymi lokalizacjami dla rybaków oraz handlarzy. Dzięki dobrej lokalizacji (w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej) Aguadulce stanowiło bazę wypadową dla podróży do północnej Europy (dzisiejsza Anglia i Francja), gdzie wypływały statki z ładunkami rud metali.
Kolejne etapy rozwoju tutejszych terenów wiążą się już ściśle z wpływem Rzymian i zakładanych na tym terenie prowincji. Tuż przy brzegu Morza Śródziemnego, w okolicy Aguadulce stawiano wille, w których zamieszkiwali bogaci obywatele Imperium wraz z rodzinami i służącymi im niewolnikami.
Po przejęciu tych terenów przez Maurów rybackie miasteczka dostały się pod strefę wpływów Muzułmańskich i aż do XV wieku stanowiły miejsca ważne pod względem gospodarczym (m. in. ze względu na rybołówstwo).
Zainteresuje Cię również:
czytaj dalej przewodnik po Aguadulce | Almeria | wybrzeże Costa de Almeria | Andaluzja | plaże Hiszpanii |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.