0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Czy wyobrażacie sobie miejsce, w którym raz uprawiacie sporty letnie, a chwilę później zimowe? Rano nurkowanie, a po południu białe szaleństwo na stoku? Tylko z pozoru wydaje się to niemożliwe. I chociażby z tego powodu, Asturia jest jednym z tych regionów Hiszpanii, o których mówi i pisze się najwięcej. Piaszczyste plaże, luksusowe hotele, pięknie odrestaurowane zabytki w dużych i średnich miastach, a także gwarancja pięknej pogody – wszystko to sprawia, że zarówno wczasy, jak i nieruchomości w Asturii sprzedają się doskonale, a zainteresowanie tym słonecznym regionem z każdym rokiem wzrasta.
Dla samych Hiszpanów Asturia ma znaczenie szczególne – traktowana jest jako obszar królewski, a honorowy tytuł księcia tego regionu zarezerwowany jest dla następcy hiszpańskiego tronu. Mylą się ci, którzy sądzą, że to wschodnie wybrzeże Hiszpanii – słoneczne Plaże na Costa Blanca czy Costa del Sol – stanowią najpopularniejsze i najpiękniejsze rejony Półwyspu Iberyjskiego.
Asturia w niczym im nie ustępuje, a jej zaletą, może być fakt, że pod względem liczby turystów dopiero zbliża się do największych turystycznych kurortów w Hiszpanii, dzięki czemu turyści pragnący odwiedzić to miejsce, nie muszą martwić się o brak wolnych miejsce w hotelach, które zresztą przedstawiają niezwykle wysoki standard.
Siłą Asturii są mniejsze miasta. Oczywiście, to Oviedo czy Gijon, czy Alives ściągają największą liczbę turystów i inwestorów, jednak poza nimi, krajobraz Asturii składa się w dużej mierze z małych miast i miasteczek. Jednym z nich jest Siero – miasto słynące z doskonale rozwiniętego przemysłu wydobywczego, bogatej historii, a przede wszystkim – niesamowitych zabytków, które robią wrażenie na każdym, kto tylko zapragnie je zwiedzić.
Most Colloto stoi tu od lat. Od jak wielu lat, tego ustalić się już prawdopodobnie nie da. Z pewnością od ponad tysiąca, może od ponad dwóch. Wybudowany jeszcze w czasach rzymskich, stanowił naturalną granicę między Oviedo a Siero, co dla jednych może oznaczać tylko tyle, że oba miasta istniały już w czasach Cesarstwa, dla innych zaś, stanowi powód do dumy, że ten słynny, kamienny most przetrwał tyle lat w doskonałym stanie i dzisiaj stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.
Bez względu na to, do której grupy się zaliczymy, warto odwiedzić most, spędzając czas w Siero. Jeśli nie będziemy mieli okazji się tam pojawić, również nic straconego. Od kilku lat zwiedzanie mostu dostępne jest całkowicie wirtualnie, bez konieczności ruszania się z fotela. Miasto bowiem uruchomiło specjalną stronę internetową, na której możliwe jest zwiedzanie mostu online. Nie jest to jedyna zabytkowa budowla, godna uwagi. W sercu miasta znajduje się przepiękny, niezwykle efektowny ratusz. Marmurowe kolumny, robią niezwykłe wrażenie, a duże, umiejscowione poziom wyżej okna, dzięki swoim bogatym zdobieniom, bardziej przypominają pałac, aniżeli siedzibę miejskiego urzędu.
Jeśli ratusz stanowi wizytówkę, każdego miasta, to Siero, bez dwóch zdań, wizytówkę ma przepiękną. Jedną z głównych miejskich instytucji, związaną z ratuszem, jest z kolei archiwum miejskie. Zawiera ono tysiące dokumentów, pism, notatek i dzieł literackich, które na swoich kartach niosą całą historię tego miasta. Dokumenty pochodzące z archiwum, pilnie strzeżone, co jakiś czas przedstawiane są podczas licznych wystaw i ekspozycji w miejskim muzeum, dzięki czemu zarówno mieszkańcy jak i turyści mają niepowtarzalną okazję sięgnąć do źródeł, aby poznać historię miasta i regionu.
A skoro jesteśmy przy historii, nie sposób nie wspomnieć o słynnych fortyfikacjach miejskich, które na terenie miasta i w bezpośrednich jego okolicach, rozciągają się na przestrzeni kilku kilometrów. Pochodzą one sprzed kilkuset lat, a niektóre fragmenty murów miejskich pamiętają czasy rzymskie. Forty stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych, podobnie jak w innych miastach świata, które mogą pochwalić się występowaniem murów obronnych.
Siero nie jest metropolią. Nie jest też całkowicie małym miasteczkiem. Liczy ponad 50 000 mieszkańców, a swojej ludności zapewnia godny standard życia, głównie dzięki licznym zakładom przemysłowym. Dawniej, do końca XIX wieku, głównym źródłem utrzymania mieszkańców było rolnictwo, głównie uprawa zbóż, owoców i hodowla zwierząt. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci znaczenie rolnictwa spadało, odwrotnie proporcjonalnie do wzrostu zatrudnienia w sektorze przemysłowym i wydobywczym.
Jednak rolnicze tradycje nie wymarły całkowicie i gospodarstwa rolne – nowoczesne i w stu procentach zmechanizowane, nastawione na specjalistyczną produkcję – istnieją także współcześnie. Siero jest jednym z głównych ośrodków produkcji zwierzęcej w regionie. Miasto zalicza się do ścisłej czołówki w hodowli wołowiny, nie tylko w Asturii, ale także w całej północnej Hiszpanii. Oprócz hodowli bydła, drugim, niezwykle istotnym z punktu widzenia gospodarki miasta i regionu, jest przemysł mleczny.
Na terenie Asturii istnieje bowiem doskonale rozwinięta sieć mleczarni i ośrodków przetwórstwa mlecznego, która zapewnia mleko i produkty mleczne okolicznym sklepom, zarówno supermarketom, jak i mniejszym, osiedlowym sklepikom. Produkty mleczne z Asturii słynne są w całej Hiszpanii, doskonały smak i świeżość to ich największe atuty.
Jednak zatrudnienie w rolnictwie, nie stanowi dzisiaj głównego zajęcia mieszkańców miasta. Siero jest ośrodkiem typowo przemysłowym, a najważniejsze przez lata było i jest tutaj górnictwo. Złoża węgla i innych surowców naturalnych spowodowały intensywny rozwój przemysłu wydobywczego. Znaleźli się inwestorzy, którzy rozwijali kopalnie i zakłady przemysłowe, swoją rolę odegrało w tym procesie również miasto, które wspierało stworzenie parku przemysłowego, dzięki czemu dzisiaj znaczna część mieszkańców miasta znajduje zatrudnienie w przemyśle i usługach z nim związanych.
Rozwój ośrodka przemysłowego zawsze powoduje zwiększenie liczby ludności. W przypadku Siero nie było inaczej. To, co różni Siero od wielu miast, które rozwijały się wraz z rewolucją przemysłową, to fakt, że podczas kiedy w innych ośrodkach liczba ludności zwiększała się lawinowo – nawet dwukrotnie w ciągu 10-20 lat – Siero, dzięki przemyślanej strategii, notuje zrównoważony rozwój, a liczba mieszkańców miasta wzrasta nieprzerwanie, od połowy XIX wieku.
Nie są to jednak wzrosty lawinowe, które groziłyby falą bezrobocia czy brakiem mieszkań. Z każdą dekadą, populacja zwiększa się stopniowo, o nie więcej niż 1-2 tysiące mieszkańców. Dzięki temu miasto jest w stanie zapewnić każdemu zarówno mieszkanie, jak i pracę. Rozwój infrastruktury, spowodowany zwiększeniem liczby ludności, a także rozwojem przemysłu i tworzeniem nowych miejsc pracy, gwarantuje podniesienie standardu życia mieszkańców.
Ten sprawnie działający mechanizm, na którym korzystają wszyscy: zarówno miasto, przedsiębiorcy jak i ludność, nie byłby możliwy bez zaangażowania tej ostatniej grupy, która pracuje, zarabia i płaci podatki, dzięki czemu Siero może nadal się rozwijać, zapewniając swoim mieszkańcom jeszcze większy komfort życia. Widać to nie tylko po nowoczesnych zabudowaniach i doskonale utrzymanych zabytkach.
Miasto może pochwalić się nowoczesną infrastrukturą drogową i kolejową oraz doskonałym połączeniem komunikacyjnym z największymi ośrodkami miejskimi w regionie.
Autostradą A-66 dojedziemy do Gijon, Alives czy Oviedo, a dzięki temu, że na terenie miasta swoje usługi oferuje aż dwóch przewoźników kolejowych, wielu pasażerów wybiera równie komfortową i szybka podróż pociągiem.
Bliskość największych ośrodków Asturii (tylko 18 km od Oviedo, 21 km od Gijon), sprawia, że podróż do któregoś z tych miast nie zajmie nam więcej niż pół godziny.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.